starší příspěvky

 

 

 

20.6.2012

Tak už se to konečně začíná líhnout! Už jsem začínal propadat panice, že se letos nic nevylíhne. Navíc na přelomu května a června uhynula i samice chameleona a také samička Phelsuma guttata, které byly teprve necelé tři roky... Pak jsem objevil, že první letošní vejce P. inexpectata uhnila, poslední mládě P. hoeschi zůstalo ve vejci, a jedna snůška P. klemmeri vyschla (asi byly ve vejcích drobné otvory).

Naštěstí přišly i dobré zprávy - v červnu se vylíhla poslední P. hoeschi, první mláďata P. inexpectata a P. guttata, a také nigristriaty a klemmerky. Přibyla druhá snůška P. madagascariensis a na vylíhnutí čekají vajíčka od platysaurů, P. pasteuri a poslední od S. torrei. Prostě to začíná vypadat zase dobře.

Do chovu přibyly dva druhy. Na burze v Praze jsem neodolal holaspisům - jsou to nádherná zvířata, která jsem vždy chtěl mít ve svém chovu. Bohužel, shání se špatně, a většinou jen importy. A dále přibyly výměnou modré felsumky P. robertmertensi. Jsou to zatím malá mláďátka, dorostou až příští jaro.

31.5.2012

Jsem jako na trní, protože "lepší" druhy na sebe nechají dlouho čekat. Už několik dnů vyhlížím malé inexpectaty a platysaury, a stále marně. Loni se vše líhlo, když jsem někam odjel, a teď jedu na 3 dny pryč, tak se třeba vylíhnou... Jinak v chovu spíše špatné než dobré zprávy. Uhynula samice Sphaerodactylus torreii. Bylo jí přes 4 roky, tak to možná už bylo věkem. A také samec chameleona Furcifer lateralis lateralis. Evidentně jim nesvědčí vysoké letní teploty, které ale v terarijních místnostech nelze snížit. Musím prostě chovat jen druhy, kterým nevadí přes den i 30 a v noci občas i 25-26°C... Třeba felsumy, ty se množí všechny. Dokonce i starý pár P. madagascariensis má snůšku dvou vajec. Od nich už jsem nic nečekal, tak mě příjemně překvapili.

Nabízím mladé P. hoeschi. Dvě nejstarší zvířata jsou samec a samice, a jsou už dostatečně velká k odběru. Cena je v porovnání s Německem poloviční... Uvítám i výměnu, především za zajímavé gekony jako jsou zástupci rodu Uroplatus, Strophurus a další, nebo felsumy. Zejména se mi líbí nížinné P. borbonica mater (lokalita Basse Vallée), ale nebráním se i druhům jako je P. cepediana, ornata, robertmertensi, v-nigra comoraegrandensis a další. Tak se těším na nabídky :-)

8.5.2012

Jaro je v plném proudu a felsumy kladou vajíčka. Mám vejce už od všech druhů, které jsou v páru, s výjimkou P. madagascariensis. Ty mají ale obě už požehnaný věk a vypadá to, že pokud se zadaří nějaký odchov, bude to náhoda. Nová zvířátka se dobře začlenila do chovu, pěkně prospívají a rostou. Pokud to dobře dopadne, na přelomu roku bych měl dát do páru další druhy. Zejména se těším na P. guimbeaui a malé P. madagascariensis. V nabídce toho moc není, tak jako obvykle v těchto měsících.

9.4.2012

Velikonoční burza v Praze byla moc pěkná. Kromě prostor, kterým opravdu lze říkat prostory, se tam objevila i zajímavá zvířata, z nichž některá jsem si dovezl domů. Jsou to dva druhy gekonů. Denní Pristurus carteri je krásný druh s červenými skvrnami na bocích. Je to dost složitý druh na chov, zejména samičky bývají v chovech velmi choulostivé. Pokud z mláďat, která jsem dovezl, vyroste aspoň jedna samička, pokusím se časem o odchov. Kromě toho jsem si dovezl pár mladých nočního druhu Geckonia chazaliae. Noční gekoni se mi moc nelíbí (s výjimkami, jako jsou např. zástupci rodů Uroplatus nebo Strophurus), ale tento druh je moc hezký a zajímavý. Plánuji je chovat právě společně s pristury a uvidíme, jestli se nějaký odchov povede.

Jaro začíná a podle toho to vypadá i v chovu. Obava, že bude letos špatný rok, se začíná rozplývat. Krabičky se plní vajíčky, v současnosti mám vajíčka od 5 druhů felsum a další 2 druhy přidají první snůšku během několika dní, kromě toho se inkubuje 7 vajíček od platysaurů a první vajíčko od S. torrei. Před dvěma týdny jsem odpářil hady O. p. laticinctus, tak snad od nich taky přijde první snůška.

V nabídce jsou mláďata Phelsuma hoeschi a P. nigristriata, také jedno mládě S. torrei. Vše ostatní z loňského roku je prodáno a letošní mláďata se teprve začínají líhnout.

12.3.2012

Hamm je za námi, uteklo to jako voda. Tentokrát jsem to ani vše pořádně neprošel, bylo tam tolik lidí, co nepamatuji, a místy se občas vůbec nedalo projít. Dovezl jsem toho málo, ale přece něco. Samec užovky O. p. laticinctus je moc krásný a snad se tedy bude mít i k páření. Z dalších zvířat jsem si nakonec předem zamluvil pár malých P. madagascariensis, které mám už v teráriích u sebe. Jsou ještě mladé, k sobě půjdou začátkem roku 2013. Z dalších druhů mě zaujalo leccos, ale nic jsem nepřivezl. Čekám totiž několik dalších přírůstků do chovu, o kterých brzy napíšu. Některé budou už příští týden nebo za 3 týdny na burze v Praze.

19.2.2012

Nakonec jsem se rozhodl, že do Hammu pojedu... Mám už tam nějakou dobu zamluveného samce užovky Oreocryptophis porphyraceus laticinctus, ten můj totiž uhynul během zimování. Navíc odtud povezu nějaké felsumy pro kamarády, kteří se tam nedostanou, a dotyčné druhy u nás nelze sehnat. Já si přivezu novou samici P. inexpectata - stará samice se bohužel nechce se samcem pářit a dochází k nim od loňského jara k potyčkám. Ještě v loňském roce byly snůšky, ale letos to vypadá, že nemá cenu je vůbec společně nechávat. Chtěl bych si i něco přivézt, ale záleží na tom, jestli něco prodám. Líbí se mi felsumky P. v-nigra comoraegrandensis nebo malá forma P. madagascariensis, ale uvidíme. Třeba se pro něco rozhodnu až na místě.

V chovu nic moc nového. Líhnou se poslední loňská vajíčka a objevují první letošní. Už nakladla samice P. hoeschi a P. nigristriata je tak týden před snůškou. Mám vajíčka i od platysaurů, ale u nich je to vždy těžké, většina vajec se během inkubace zkazí. Pozoroval jsem námluvy a páření u řady druhů, především mě potěšily snahy o páření u F. lateralis a T. tetraporophora. Ale byly to jen snahy... Letošní rok bude asi chudší než minulé - řada samic felsum je již starých a asi nebude už moc vajec, další druhy jsou pak ještě nedopárované. Ostatní druhy jsou spíše takové chovatelské rarity, tak každé mládě by bylo úspěch... V nabídce je několik druhů felsum a další zvířata.

8.1.2012

Vítám všechny návštevníky stránek v roce 2012!

Včera byla první burza v Holešovicích. Byl jsem příjemně překvapen, velké prostory, mnohem více prodejců (i kupujících), řada lidí z ciziny, moc pěkné. I řada pěkných zvířat, která bývala v Ládví vidět jen hodně sporadicky. Nakonec jsem ale všemu odolal, koupil jen nezbytné krmení, bukové štěpky, orchidej a pár mláďat korálovek Lampropeltis alterna blairi. Pro mě je to nejkrásnější korálovka ze všech a splnil jsem si tak dřívější sen. Obě hned po přivezení krásně ulovila holátko.

V chovu žádné novinky zatím nejsou, vše je při starém. Vánoce a začátek roku však byly ve znamení odchovů - na Štědrý den se vylíhla klemmerka, na první svátek pasteurka, a na Nový rok mláďata P. hoeschi a P. nigristriata. Včera pak mláďátko Sphaerodactylus torrei. Díky tomu počet vajíček v inkubátoru výrazně klesl - zbyla poslední dvě od nigrinek. Snad tedy přijdou první snůšky roku 2012...

Příští týden čekám ještě jednu novinku - dvě mladé Phelsuma quadriocellata quadriocellata. Tato krásná mláďátka mi přiveze chovatel z jižní Moravy výměnou za mladé P. guttata. Už se na ně moc těším.

23.12.2011

Všem přejeme krásné prožití vánočních svátků a hodně štěstí, zdraví, lásky a radosti z teraristiky v novém roce 2012!

12.12.2011

Vánoce jsou svátky klidu a zvířata se na ně, jak se zdá, připravují. Všechny druhy přestaly s množením, pouze platysauří samičky kynou a snad přijdou první zimní snůšky vajíček. Inkubují se opravdu poslední vajíčka felsum, která by se měla líhnout během prosince a ledna. V chovech také nejsou žádné převratné novinky - kromě agamek Tympanocryptis tetraporophora. Z Hammu mi kamarád přivezl tři mláďata, která by měla s mým dospělým párem časem tvořit chovnou skupinku. Snad to pomůže a povede se nějaký odchov. V nabídce jsou dvě krásná mláďata P. nigristriata, zřejmě z nich budou samečci. Už nebudou klemmerky, naopak brzy budou v nabídce zase P. pasteuri a první vylíhlá mláďata P. hoeschi. Je to první odchov těchto maličkých felsumek v ČR a je možná výměna za nějaké jiné zajímavé druhy, např. Uroplatus henkeli nebo Phelsuma serraticauda.

5.11.2011

Ve znamení radikálních změn v chovech byl říjen a začátek listopadu. Snahou bylo zejména trochu snížit množství času věnovaného chovu a zejména péči o mláďata. Odnesli to anolisové - všechny druhy mají již nové majitele. Povedlo se to ale dobře, anolise si vzali moji kamarádi, tak o nich budu vědět, jak se mají. Do chovu naopak přibyl krásný chameleón Furcifer lateralis lateralis. Je to jeden z nejmenších pravých chameleónů a taky jeden z nejpestřejších. Počet vajíček klesá a letošních mláďat už moc nebude. Zatím jich je stále hodně v odchovnách a čekají na nové majitele. Jsou to zejména krásné nenáročné druhy Phelsuma klemmeri a P. nigristriata a zvláštní nebojácné felsumky z tropického pralesa - P. guttata. A v říjnu se vylíhlo i mládě platysaura. Měl jsem velikou radost a teď už má radost kolega, kterému jsem mládě dnes předal na burze.

17.10.2011

Přišel podzim venku i v chovech. Felsumy již přestaly klást vajíčka, jen samice P. nigristriata ještě bude mít snůšku. Doufám, že poslední, aby si taky odpočinula. Vylíhlá mláďata mi dělají radost, malé P. hoeschi se mají krásně k světu a stejně tak i malý anolis. Očekávané masové líhnutí ještě trvá - od 29.9. se vylíhlo 9 felsum 5 druhů, a ještě ve vajíčkách čekají dvě klemmerky, které se pravděpodobně vylíhnou zítra. Navíc v nejbližší době čekám i jiné druhy - mláďata Anolis distichus ignigularis a Platysaurus intermedius. Vzhledem k tomu, že letošní rok je zatím v souvislosti s těmito druhy velmi neúspěšný (dva vylíhlí anolisové uhynuli hned druhý den a platysauři se vůbec neprodrali ven z vajec), chtělo by to nějakou náplast. Snad se tedy povede, u anolisů obecně platí, že v chladnějších podmínkách se líhnou lépe...

30.9.2011

Tak se musím zase pochlubit... Avizované líhnutí začalo vskutku netradičně. Včera na mě po příjezdu z práce čekaly v krabičce s vajíčky dvě nejmenší felsumky, jaké jsem kdy viděl. Jsou to mláďata Phelsuma hoeschi! Byla už krásně svlečená, hnědá s černými tečkami, a dlouhá necelé 3 cm. Jsou hodně čilá a dnes už ochutnala drobné mušky ze zahrady. A dnes ve druhé krabičce čekalo mládě Anolis bahorucoensis. Tento druh jsem přenechal kamarádovi, protože mi jeho chov nešel, dosud se mi vylíhlo jediné mládě, ale to už je dva roky zpátky, a navíc se mi ho nepodařilo udržet déle než 2 týdny. Snad tedy nové miminko bude v pořádku a odchov bude úspěšný. Další vajíčka bohužel nemám, tak se musí zadařit Martinovi. Mé mládě je samička, tak si u něj v případě úspěšného odchovu objednávám samce... Z dalších vzácností by se mělo vylíhnout mládě Sphaerodactylus torrei, a pak už klasika - Phelsuma klemmeri, nigristriata, guttata a pasteuri.

26.9.2011

Dnes se pokusím spustit novou verzi stránek. Obsahově je hodně podobná té dřívější, pokusil jsem se spíše o to, aby ty stránky trochu lépe vypadaly. U druhů, které již aspoň 2 sezóny množím, jsem napsal text k jejich chovu, u ostatních jsou pouze informace získané z jiných zdrojů, a v případě úspěšného chovu budou doplněny. Jediné, co by na stránkách nemělo fungovat, je odkaz na články, které zatím nemám hotové. Budu na tom v rámci možností pracovat a kromě vylepšeného článku o nákupu zvířat by měly přibýt i články o teplotním určení pohlaví u felsum a o způsobech získávání hmyzu na krmení z přírody.

V chovu je jinak vše v zaběhnutých kolejích. Nové felsumky z Hammu se dobře zabydlely a vypadají spokojeně, kromě nich přibyla ještě tři krásná mláďátka ještěrky Dalmatolacerta oxycephala. Koupil jsem je na burze v Hradci Králové. Tento druh se mi již dříve líbil, zvláště poté, co jsem viděl dospělé i mladé ještěrky u kamaráda. V následujících týdnech pak čekám "masové" líhnutí, měly by se líhnout skoro všechny druhy felsum včetně malinkých P. hoeschi, což by byl velký chovatelský úspěch. Kromě toho očekávám líhnutí letos druhého mláděte Sphaerodactylus torrei, na které se taky moc těším. V nabídce jsou mláďata tří druhů, další přibudou, až se vylíhnou. Felsumy už se přestávají množit, čekám ještě snůšku (asi poslední) od P. klemmeri a P. pasteuri.

12.9.2011

Burzu v Hammu jsem přežil, i když to bylo náročné. Celodenní běhání v halách, kde bylo 30°C a pak cesta domů a příjezd v 5 ráno, to je dost náročné. Ale stálo to za to. Za prvé, vyprázdnila se odchovná terárka po mláďatech, ze zvířat v "prodejní" velikosti nezbylo skoro nic. A za druhé, přivezl jsem si domů mláďata dvou nádherných druhů felsum, které jsem vždycky chtěl mít ve svém chovu. Jsou to druhy P. breviceps a P. guimbeaui. Oba jsou celkem "první liga", dost těžko chovatelné, poměrně náchylné vůči různým věcem, odchovů je hodně málo, špatně se shánějí. Uvidíme, jak to bude u mě. Zatím se okoukávají - mláďata prvního druhu vypadají docela v pohodě, rychle si zvykla na nová terárka a odpoledne žrala. Mláďata druhého druhu jsou zatím trochu více vystresovaná, potravu odmítla, ale večer už prozkoumávala terárka a asi bude vše v pohodě. Dnes jim zkusím dát přesnídávku.

V nabídce teď skoro nic není, jen mladé P. klemmeri. Brzy přibudou i první mláďata P. nigristriata a P. guttata. V říjnu čekám líhnutí dalších druhů.

4.9.2011

Blíží se burza v Hammu a já se na ni těším, ostatně jako vždycky. Jednak tam vezu spoustu zvířat, z nichž většina je zamluvená, a pak si zase něco přivezl. Rozhodl jsem se pro specializaci hlavně na felsumy, kromě nich si nechávám jen několik druhů ještěrů, které mě hodně zaujaly. Tím pádem z mé chovné kolekce některé druhy zmizí, konkrétně teď Anolis bahorucoensis, s jehož odchovem jsem si nevěděl rady, a zkušený kolega, kterému jsem anolisy přenechal, snad nějaká mláďata odchová. Druhým druhem je Takydromus smaragdinus. Ostatní druhy zatím nechávám. Nově přibudou moje vysněné felsumy dvou druhů - jednak velmi obtížně sehnatelný a chovatelný druh Phelsuma breviceps, a pak krásný druh P. guimbeaui. Od obou druhů dovezu z Hammu tři mláďata.

16.8.2011

Po odmlce jsem se rozhodl zase napsat nějaké novinky, i když jich není příliš. Dlouho jsem "nefungoval", protože se mi rozbil harddisk a dnes jsem si teprve přivezl počítač z opravy. Co se týká zvířat, tak se líhnou felsumy. Mláďat už je docela dost a poslední dobou přibývají především "klemmerky", očekávám i první P. nigristriata. Samičky většiny druhů si daly pauzu, už přestaly klást P. inexpectata a P. madagascariensis, po delší době jsem našel snůšky P. guttata a P. pasteuri. Novinkou je také první snůška maličkých vajíček P. hoeschi. Snad budou vajíčka zdravá, dospělý pár vypadá velmi spokojeně.
Ostatní zvířata jsou na tom pořád stejně, nelíhne se nic. Ve všech vajíčkách platysaurů a anolisů nacházím mrtvá mláďata, kterým se nepodařilo dostat ven. Pořád čekám, kdy se to prolomí a konečně se něco vylíhne, a stále nic. Navíc se mi to samé stalo u P. inexpectata a S. torrei. Jsem téměř na 100% přesvědčen, že za to může vitamínový přípravek Reptivite, který buď neobsahuje to, co má, anebo má výrazně menší trvanlivost než se píše na obalu. Pozor na něj!
V nabídce jsou mladé felsumky - P. guttata a P. pasteuri. Mláďata P. inexpectata a P. madagascariensis jsou všechna zamluvená, P. klemmeri budou k odběru od září.

14.7.2011

Už se to líhne jak na běžícím pásu... To tedy platí pro felsumy, kterých se vylíhlo už hodně a stále jsou vajíčka. Některé druhy si daly pauzu - platí to pro P. guttata, P. madagascariensis a P. pasteuri, kde samičky odpočívají. Je to dobře, aspoň naberou sílu. Dnes jsem navíc dal k sobě pár P. hoeschi, samička mi přišla nějaká smutná. Zatím se tak nejistě oťukávají a jeden druhého se spíše bojí, tak uvidíme, jak to bude dále. Do konce července čekám ještě mladé P. inexpectata a snad i platysaury a první proužkované miminko Sphaerodactylus torrei. Do rubriky odchovy jsem přidal novinku - u každého druhu je v závorce momentální počet vajíček, čekajících na líhnutí.

1.7.2011

Začaly prázdniny a líhnutí mláďat felsum je v plném proudu. Týká se to především druhů P. pasteuri a P. guttata, ale vylíhly se i první P. inexpectata a P. madagascariensis. Během července pak čekám líhnutí dalších druhů - první letošní P. klemmeri, Sphaerodactylus torrei a snad i platysauři. Jinak si felsumky teď dávají pauzu, snůšku čekám jen od P. klemmeri a nově sestaveného páru P. nigristriata. Anolisy jsem už "zabalil" - vajíčka se opět nevylíhla. Nechávám tedy vejce v teráriu a uvidíme, jestli se něco změní.
Nové druhy se mají snad dobře. Na konci července budu dávat do společného terárka pár P. hoeschi (kupoval jsem je nedávno a říkal jsem si, jaká je to doba, než budou spolu) a snad začnou klást takydromové.
V nabídce jsou první mláďata. Jsou to P. pasteuri - 5 měsíců staré samčí mládě a dvě dvouměsíční mláďata, ze kterých budou zřejmě samičky.

12.6.2011

Tak nakonec sezóna začíná podobně jako ty ostatní, akorát s malým zpožděním. Inkubátory se zaplňují vajíčky především od felsum, a pokud bude dobrá líhnivost, bude zase hodně mladých. Líhnou se i první mláďata, především P. pasteuri a P. guttata, v nejbližších dnech čekám první P. inexpectata a P. madagascariensis. Kromě toho jsem včera dal do společného terárka nového samce a starou samici P. nigristriata. Vypadají spolu spokojeně, tak uvidíme...

Anolisové stále kladou a já napjatě očekávám první letošní mláďata. Doufám, že se v pohodě dostanou z vajíček. Příčinu, proč se mláďata nelíhla, jsem přímo nezjistil, ale řada kolegů a přátel mi poradila různé věci, z nichž některé zkusím, a třeba se to prolomí. Určitě bych byl rád, kdyby se oba druhy množily, zejména mladí A. bahorucoensis by byli velkým chovatelským úspěchem. No, uvidíme...

27.5.2011

A nelíhne se a nelíhne... Bohužel. Vajíčka anolisů a platysaurů se nelíhnou, některá vyschla, když jsem byl v Rumunsku (manželka je zapomněla kontrolovat), u jiných se mláďata prostě nedostanou ven. Takhle dopadla vajíčka platysaurů i anolisů. V současnosti mám od platysaurů a obou druhů anolisů po dvou vejcích, tak snad se přece jen něco vylíhne. Hlavně nevím, čím to je (kromě toho vyschnutí) a nikdo mi zatím nic kloudného neporadil. Budu prostě zkoušet vše možné, a třeba se to zlomí.

Zatímco některé druhy pomalu přestávají klást (např. platysauři), felsumy už začaly. Během června by se měla začít líhnout většina mláďat, očekávám minimálně 4 druhy. Paradoxně nejméně zatím kladou klemmerky, které každý rok daly 8-10 snůšek. A největší radost mám z vajíček P. madagascariensis, které jsem znovu dopároval. Snad tedy líhnivost bude zase téměř 100% jako v minulých létech. Kromě těchto druhů už mám i první vejce Sphaerodactylus torrei, druhé by mělo být každým dnem. První snůška od Takydromus smaragdinus už by také měla být brzy. A během léta budu párovat tři druhy - Phelsuma nigristriata, P. hoeschi a Gonatodes vittatus, tak by letos mohl být úrodný rok. No, uvidíme, zatím ta sezóna teprve pomalu začíná.

26.4.2011

Tak se konečně něco vylíhlo! Jsou to krásná mláďátka Phelsuma guttata, obě se pěkně svlékla a zítra je zkusím poprvé nakrmit. Během následujících dnů tedy čekám ještě mladé P. pasteuri a vysněné platysaury. Vajíčko Anolis bahorucoensis dopadlo jako ta minulá, už vypadalo na vylíhnutí, a nakonec z něj nic nebylo. Ach jo...

Snůšek ale přibývá docela rychle, vypadá to, že bude zase plodný rok. Dnes jsem našel první vajíčka nového páru P. madagascariensis. Jsou veliká, krásná, a snad se z nich vylíhnou pěkná mláďata. A přibyli avizovaní gonatodi. Jsou to nádherní maličcí gekonci, kteří krásně žerou a jsou v terárku hezky vidět. Pokud to dobře půjde, na konci léta je dám do společného terária, a pokusím se o odchov.

16.4.2011

Po více než měsíci několik novinek. Za prvé: pořád se nic nelíhne a už mě to rozčiluje! Během dubna stále čekám na líhnutí malých platysaurů, anolisů a felsum, a pořád nic. Snad se tedy vyklubou a nenechají na sebe moc dlouho čekat... Za druhé: mláďat nepřibývá, ale snůšek ano, nové snůšky mám od většiny felsum, u P. madagascariensis, které jsem před týdnem dopároval, bylo pozorováno páření a snůška bude snad rychle. Rovněž oba druhy anolisů se činí, od obou mám minimálně čtyři vajíčka během posledních dvou měsíců. Za třetí: zítra mi kolega přiveze další (a letos už definitivně poslední) nový druh do chovu - krásné gekonky Gonatodes vittatus. Už se na ně moc těším, jsou to úžasná zvířata. Za poslední: přišel jsem o samici Euprepiophis mandarinus. Podařilo se jí utéci, a chytit se ji povedlo až po deseti dnech. Byla hodně dehydratovaná a to asi bylo to hlavní. Byly s ní problémy, špatně žrala, a byla na svůj věk dost malá, ale je to škoda. Budu muset sehnat jinou, chov těchto nádherných hadů nechci zrušit.

13.3.2011

Mimořádně píšu novinky dříve, protože se musím pochlubit :-)

Hamm jsem přežil, navíc to bylo moc fajn. Díky cestě na tuto burzu odchovná terárka zejí prázdnotou a těší se na nově vylíhlá mláďata, kterých však zatím čekám hodně málo. Minulý rok byl velmi plodný, ten letošní zatím zdaleka tak dobře nevypadá. Ale uvidíme, je teprve březen.

Sice jsem si slíbil, že z Hammu nic nového nepřivezu, ale... To bych nesměl objevit několik zajímavých zvířat. Nakonec jsem neodolal malinkým felsumám - odchovaným mláďatům Phelsuma hoeschi. Tento druh byl objeven teprve v roce 2009 a v Hammu jsem je viděl poprvé. Nabídli mi mladý nepříbuzný pár za dobrou cenu - byl bych hloupý, kdybych je nevzal. Zatím jsou obě felsumky plaché a schované, ale času je dost. Samičce je 8 měsíců, samec je už více než rok starý. Dohromady je dám, pokud to všechno půjde dobře, až během léta. Stránky o nových druzích snad brzy dodělám.

8.3.2011

Přichází jaro a přichází pomalu, pozvolna. Ještě pozvolněji na to reagují zvířata. Kromě P. pasteuri, které si přes zimu nedaly pauzu, nemám nové snůšky od žádného dalšího druhu. V loňském roce touto dobou už vše startovalo... Navíc letošní rok bude určitě slabší než loňský, alespoň co se mláďat felsum týče. U dvou druhů uhynulo jedno pohlaví a budou během roku dopárovány (P. madagascariensis a P. nigristriata), a navíc samec P. inexpectata pokousal samici, kterou jsem musel oddělit, aby se z toho dostala. Je v pohodě, ale nějaký týden až měsíc to potrvá, než je dám zase k sobě. 

Naproti tomu doufám, že se zadaří "nefelsumy". "Plesniví" anolisové jsou už zase spolu a bylo pozorováno páření. Samice druhého druhu také pravidelně klade vajíčka. Stejně tak mám několik snůšek od platysaurů. Kromě těchto zvířat navíc přibyly další dva druhy. Mláďátka černohlavé formy Anolis roquet summus si na množení ještě počkají minimálně do příštího roku, krásné ještěrky Takydromus smaragdinus se ale můžou začít množit už za 2-3 měsíce. Tak uvidíme.

A nakonec jsem se rozhodl, že tuto sobotu pojedu do Hammu. Důvodů je několik - stres v práci, těšení na jaro, a také příjemný důvod, že tam vezu hodně zamluvených mláďat. Jediné, co musím splnit, je nepřivézt nic nového, protože už ta zvířata fakt nemám kam dávat :-)

9.2.2011

Žádné velké novinky - je období klidu, kdy se zvířata málo množí, většina druhů felsum ještě nezačala snášet vajíčka. Nějaké novinky přeci jen jsou: vylíhla se první mláďata v roce 2011 a jedná se o Phelsuma pasteuri. Jsou krásná a už se zajímají o mikrocvrčky. Kromě toho se množí snůšky platysaurů, už jsou v inkubátoru čtyři. Oproti tomu jiný způsob inkubace nic nezměnil na nulové líhnivosti vajíček Anolis bahorucoensis, stejný průběh, stejný konec. Ještě zbývají dvě a pokud se ani ona navylíhnou, tak už nevím co dál.

9.1.2011

Přišel nový rok, ale zatím žádné výrazné změny nepřinesl. Po včerejší burze v Praze, která se moc povedla (prodala se většina mláďat) jsem ubytoval nová zvířátka. Je to pár mláďat nádherných hadů Heterodon nasicus od kolegy J. Botka, které jsem tam okukoval již dříve. Dalším novým přírůstkem je malinká tkanička Elaphe helena, která ale už včera večer do sebe krásně nasoukala holátko, a zkusím znovu obnovit chov bičovců Damon variegatus.

U felsum a dalších zvířat nic nového - čekám na vylíhnutí posledních felsum z loňských vajíček (P. pasteuri) a v inkubátoru je i nové vajíčko A. bahorucoensis a dokonce dohromady šest vajíček od platysaurů. Uvidíme, jaká bude úspěšnost.

23.12.2010

Všem návštěvníkům stránek přeji krásné Vánoce a pohodový, úspěšný a prostě fajn rok 2011!

15.12.2010

Vánoce se blíží a já si žádné nové zvíře pod stromeček nepořízuji, naopak jsem prodal varany. Jsou sice krásní, ale moje "úchylka" na malá zvířata a malá terárka se ukázala, a varani mě tolik neoslovili, jako třeba felsumy nebo anolisové. Ale myslím, že se dostali do dobrých rukou... Z dalších novinek - líhnou se mláďata druhů, které rozmnožuji úplně nově. Počet malých anolisů se rozrostl již na čtyři a všechna mláďata krásně žerou a rostou. Je to ohromný zážitek je pozorovat v podvečer v terárku. Dále přibyla dvě krásná, zdravá mláďátka Phelsuma guttata, která už loví octomilky, mikrocvrčky a lížou přesnídávku. Kromě toho vlastně přibyl do chovu jeden druh, ale trochu jinak než obvykle. Je to dárek pro babičku, která velice přilnula k felsumám a ráda se na ně chodí dívat, a povídat si s nimi. Po Vánocích bude přímo ZDE odhaleno, které-že nové felsumky jsem babičce pořídil...

4.12.2010

Jen krátce - upřesnění k minulé aktualitě. Mám radost z toho, že druhé vylíhlé mládě P. pasteuri se svléklo a začalo žrát. Tím pádem snad je z nejhoršího venku a bude růst a sílit. A za druhé - kromě dvou mláďat vylíhlých v inkubátoru jsem našel ještě v teráriu se samcem (kde byla dříve i samice) čerstvé mládě A. distichus ignigularis. Zatím mám tedy tři mláďata, všechna jsou spolu spokojená a žerou. Ještě mám dvě vajíčka... Kromě toho jsem našel snůšku platysaurů, a pozoroval další páření. To by bylo úplně super, kdyby přes zimu bylo několik snůšek...

27.11.2010

Novinky po měsíci - bohužel spíše špatné. Uhynula mi samice P. madagascariensis. Byl to miláček, vypiplaný z chudinky, kterou nechtěl nikdo do chovu. Bohužel, asi se samec násilně pokusil o páření. Samici pak vyhřezla kloaka, kterou jsem sice dokázal vrátit zpátky, po opakovaném vyhřeznutí jsme dokonce šili okolí análního otvoru s kamarádem veterinářem, ale stejně to nepomohlo. Bylo jí 7 let, což už je dobrý věk, ale přece jen mohla vydržet déle... Odchovy se celkem daří. U anolisů se už podařilo odchovat první mláďata druhu A. distichus ignigularis. Zdá se, že inkubace v rašeliníku je bezproblémová, oproti druhu A. bahorucoensis, jehož vajíčka všechna uhynula. Vyvíjela se, rostla, a když už to vypadalo, že se vylíhnou, splaskla a našel jsem v nich vyvinutá mláďata. Asi se jim nepodařilo dostat ven. Další snůška zatím není, ale příště zkusím inkubaci na vermikulitu. Aspoň, že mláďata druhého druhu mi dělají radost, to starší krásně roste a žere z pinzety. Druhé se vylíhlo právě dnes. Kromě toho se vylíhla první mláďata P. pasteuri, ale stejně jako u P. guttata se nesvlékla a zahynou. To se ale u prvních snůšek občas stává.

28.10.2010

Na delší dobu jsem se odmlčel s aktualitami. Jednak jsem měl mnoho starostí kolem jiných věci (začal semestr a malá Deniska se má čile k světu), zároveň odchovy slábnou a většina druhů se už přestala rozmnožovat. V žádném případě to neberu jako negativum, naopak, jsem rád, že si felsumky aspoň část roku odpočinou. Rozmnožovat se tak přestaly všechny felsumy i Sphaerodactylus torrei. Naopak, měli by začít anolisové a platysauři. Dal jsem si ne novoroční, ale podzimní předsevzetí, že zkusím tuto zimu maximálně pátrat po snůškách Anolis bahorucoensis a Platysaurus intermedius. A zdá se, že to nese své ovoce. 6.9. jsem přistihl samičku anolise, jak cosi zahrabává v květináči. "Prošťouchání" hlíny přineslo ovoce, našel jsem tam zahrabané drobné, podlouhlé, bílé vajíčko. Zřejmě bylo čerstvě nakladené. Tedy první vejce tohoto druhu zhruba po roce! Tři týdny nato jsem si všiml, že je samička najednou jaksi podezřele hubená. Toho už jsem si všiml několikrát, ale vajíčko jsem nikdy nenašel. Pravda, moc důkladně jsem nehledal, anolisové jsou plachá zvířátka a nechtěl jsem je moc rušit. Tentokrát jsem si s tím dal práci a v substrátu jsem našel na jednom místě dvě vajíčka. Jedno bylo starší, druhé asi čerstvě nakladené. Kromě toho jsem našel i tři další, už stará a vyschlá vejce na jiných místech terária, také v substrátu. Všechna jsou tedy v inkubátoru a to nejstarší by se mělo každým dnem vylíhnout. A dnes mi udělal radost i druhý druh - našel jsem tři vajíčka v květináči s rostlinou. Dřívější prohledávání substrátu k ničemu nevedlo, ale substrát udržuji suchý, aby kladli do květináčů. Snad tedy bude líhnivost vysoká a budou mláďátka obou nádherných anolisích druhů. Bohužel, u platysaurů se zatím žádné vejce najít nepovedlo. Uvidíme časem, snad se zadaří.

16.9.2010

These web sites were made for Czech people because of the lack of similar sites or books with info on the breeding of day geckos and other unusual lizards. Maybe in near future, I would like to put here english version of these sites. Now, all sites except those with description of species, are made both in Czech and English.

12.9.2010

Burzu v Hammu jsem přežil snad dokonce ve zdraví a navíc jsem prodal všechna mláďata. Přivezl jsem si avizované druhy, které brzy doplním, co se informací i fotografií týká, a mláďata krásných agamek Tympanocryptis tetraporophora. Je to sice poměrně náročný druh, ale snad se bude dařit. V nabídce je jen mladá samička hroznýška pestrého, felsumy a další zvířata snad přibudou brzy.

5.9.2010

Blíží se burza v Hammu (11.9.), kam vezu spoustu mláďat. Skoro všechna jsou rezervovaná, což je dobře, to se málokdy povede. Tak se snad opravdu prodají... Jinak - některé novinky jsou dobré, jiné horší. Z těch špatných - některé druhy se prostě nedaří, a tak ruším jejich chov. Jsou to Paroedura androyensis a Phelsuma modesta leiogaster, i když u druhého druhu mi uhynuli všichni jedinci zakoupeni od jednoho německého chovatele, kteří evidentně nebyli v dobrém stavu. Oproti tomu mám v Hammu zamluvené další dva druhy. Prvním z nich je Anolis distichus ignigularis - krásný druh, který se mi líbí už dlouho, ale špatně se shání. A přibude i větší zvíře - tři krásná mláďata Varanus acanthurus. Už se na ně moc těším... Jinak počet vajíček už ubývá, většina druhů přestala klást, budou určitě ještě mláďata Phelsuma klemmeri, Sphaerodactylus torrei a také asi první odchovy Phelsuma guttata a Phelsuma pasteuri.

15.8.2010

Největší dosavadní chovatelský úspěch - Deniska (51 cm, 3,48 kg)

5.8.2010

Tak konečně - po skoro čtyřech měsících inkubace se vylíhlo první nádherné mládě Platysaurus intermedius. Bohužel, druhé mládě zahynulo ve vajíčku, tak je jen jedno. Budu tedy muset nějak přimět samičky ke kladení...

Pár Sphaerodactylus torrei se činí. Na to, že to jsou zvířátka málo se množící, je od loňského listopadu 6 mláďat a 2 další vajíčka docela výkon... Brzy se objeví mláďátka také v nabídce.

2.8.2010

Tak jsem si řekl, že na úvodní stranu občas napíšu i nějaké aktualitky. Ta dnešní je bohužel, aspoň pro mě, smutná. Zahynul sameček Lygodactylus luteopicturatus. Dožil se úctyhodného věku asi 6 let. Na to, že byl z importu, a byl to jeden z prvních mých gekonů, si myslím, že dobré. Stal se otcem 9 mláďat, samička zahynula už v zimě. Tímto tedy končí můj chov lygodactylů.