Uroplatus

 

 

Rod Uroplatus patří mezi to nejzajímavější, co můžeme mezi gekony najít. Tito zvláštní gekoni mají velmi originální způsoby kryptického zbarvení a mimikry, díky čemuž jsou v přírodě prakticky k nenalezení. Většina druhů napodobuje kůru stromů, suché listy nebo křoví nejen zbarvením, ale i zploštělým tvarem těla, kožní řasou po straně těla a plochým ocasem. Dokonce i duhovka oka má stejné zbarvení jako kůže. Jsou to malí až velcí gekoni, nejmenší druhy dosahují velikosti okolo 10 cm i s ocasem, největší U. fimbriatus s celkovou délkou mohutného těla přes 30 cm už je pořádné zvíře. Vyskytují se pouze na Madagaskaru a přilehlých ostrovech, kde žijí především v lesích různého typu, většina druhů ve vyšších polohách. Rozšíření řady druhů je omezeno jen na jedinou lokalitu nebo malou oblast, jiné druhy s rozsáhlejším výskytem vytvářejí barevné odchylky, které mohou být v budoucnosti klasifikovány jako samostatné poddruhy či druhy. V současnosti známe 14 druhů těchto nádherných gekonů, nové druhy jsou však stále objevovány.

V chovu se vyskytují už poměrně často, donedávna bylo chováno jen minimum druhů a nedařily se odchovy. Chov byl závislý hlavně na importu gekonů z Madagaskaru, který však je omezen stále přísnějšími kvótami a bude zřejmě brzy zakázán. V posledních létech se ale začal dařit i odchov druhů, které byly považovány za nechovatelné (U. pietschmanni nebo U. sikorae) a v chovech se objevují i druhy, které se dosud nechovaly. V zásadě se jedná o druhy náročné na větrání a vlhkost, řada druhů potřebuje chladnější periodu v zimě nebo výrazné noční poklesy teplot (U. sikorae až na 5°C). Výjimkou je druh U. henkeli, jehož chov a odchov není asi tak složitý jako u jiných druhů, a výrazné poklesy teplot nevyžaduje, a tak je tento druh v zajetí už celkem pravidelně odchováván. V posledních létech se objevují pravidelné odchovy i od druhů U. sikorae, U. pietschmanni, U. guentheri, U. phantasticus a několika dalších. Mezi nejatraktivnější zástupce rodu patří velké druhy U. fimbriatus a U. lineatus – u obou těchto krásných gekonů však zatím nejsou odchovy příliš časté.

Uroplatus guentheri

Drobnější druh, dorůstající délky okolo 17-18 cm i s ocasem, postrádá klasické "uroplatí" znaky jako je kožní řasa po stranách těla a více se tak podobá příbuzným z rodu Paroedura. Má však typicky plochý ocas a velmi dobré krycí zbarvení. Při jeho chovu také není nutné mu poskytovat výrazné noční poklesy teplot, jen v zimě je vhodné teploty snížit a stimulovat tak období klidu. Z mláďat se opravdu vyklubal pár, který se v roce 2014 začal množit. Samice pak v zimě ukousla samci ocas (asi jako reakce na neustálé pokusy o páření), ale i v roce 2015 se daří odchovy.

 

Uroplatus henkeli

Tento krásný druh gekona se vyskytuje v pohoří Montagne d´Ambre na severozápadě Madagaskaru a v oblasti Ankarafantsika u města Mahajanga, dále pak na ostrově Nosy Bé. Je to jeden z největších zástupců s celkovou délkou těla do 29 cm, samice bývají větší. Má mohutné tělo, velkou, dobře oddělenou hlavu a plochý, listovitý ocas. Po stranách hlavy a těla má kožní řasu s drobnými výrůstky. Duhovka oka je hnědá. V noci se na jeho těle objevuje charakteristické, skvrnité zbarvení, které je u samců řidší a hrubší. Některé samice mají bělavou kresbu těla. Tento krásný gekon je nejméně náročným a nejčastěji chovaným druhem rodu, najdeme ho už v teráriích řady chovatelů. Ze čtyř jedinců se "vyklubali" 3 samci a 1 samička. Nechal jsem tedy nejhezčího samce a bíle pruhovanou samičku a v létech 2014 a 2015 se už těším z odchovů.